Pomorskie – Osada Sławutowo

Sławutowo to mała wieś kaszubska. Sama osada leży pod lasem, droga do niej prowadzi przez wieś i jest pięknie oznaczona. Byłam już w wielu osadach, grodziskach i innych punktach odtwórstwa rodzimowierczego, ale ta urzekła mnie najbardziej.

Untitled 2

Przede wszystkim, moje czujne oczy nie wypatrzyły ani jednego gwoździa, wszystko zostało stworzone tak jak Perun przykazał. ;) Drewniane kołki, chyboczące się deski, słomiane dachy, no to jest to! Do każdej z chat można było wejść, co prawda nie wszystkie były zapełnione jakimś wykwintnym pomysłem na siebie, ale przypuszczam, że powoli będzie to się zmieniać, bo uroczyste otwarcie osady odbyło się 18 kwietnia 2015 roku. Za to przed chatami najróżniejsze dziwy, tego nie da się opisać, to trzeba zobaczyć.

Osada jest kameralna, przytulna i bardzo malownicza, a jej urok dopełniał się poprzez muzykę. Było widać i słychać, że i samym grajkom muzyka ta niosła radość.
Z tego co udało się ustalić, w osadzie zatrudnionych jest kilka osób, reszta odtwórców była przyjezdna. Wszyscy bardzo dobrze zorientowani w temacie.


Tasior miał okazję być prawdziwym wojem, Lula poobserwować lepienie garnków, ja poprzebierać w pogańskich błyskotkach, a S., jak to ma w swoim zwyczaju, zagadywać do ludzi.

Ceny za wstęp w maju zeszłego roku wynosiły: normalny 15 zł, ulgowy 8 zł, rodzinny (2+3) 35 zł, dzieci do lat 5 za darmo. Co roku są też organizowane w tym miejscu dni otwarte, a od czasu do czasu jakieś ciekawe eventy. Warto śledzić stronę Osady na FB TU!

To jest jedno z tych miejsc, do których na pewno jeszcze wrócę, bo byłam już parę razy. ;)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s