Łotwa – Pałac w Rundale

W ubiegłym roku w Bauska (Łotwa) udało nam się zakwaterować w domku. Dostaliśmy do swojej dyspozycji mieszkanko z dwoma pokojami dwuosobowymi i łazienką. Kuchnia była na dole i była dostępna dla wszystkich. A jak się odpowiednio stanęło to i wi-fi się złapało. Jedna noc kosztowała 45 € za całą naszą czwórkę.
Widok na okolicę może nie był najznamienitszy, bo w oddali gdzieś majaczyła opuszczona fabryka, przy głównej ulicy (oddalonej o jakieś 100 metrów od naszego lokum) było kilka mniejszych firemek, za to z drugiej strony ciągnęły się rozległe pola.
BeFunky Collage
W Bowsku (tak, taka jest polska nazwa tej mieścinki) odkryliśmy zamek Zakonu kawalerów mieczowych, ale nie wchodziliśmy do środka, rozejrzeliśmy się dookoła, popodziwialiśmy oszukującą oko elewację (patrz niżej jakie to sprytne!) i ruszyliśmy dalej.
4
Pałac w Rundale 
Powiem całkiem szczerze, że jak znaleźliśmy się na miejscu to trochę zwątpiliśmy i to absolutnie nie w jakość miejsca, nie, nie! W nasze siły, a w szczególności w siły tych mniejszych zawodników. Nie ma opcji, domyślam się, że mnogość wystaw, galerii, dostępnych pokoi w tak wielkim obiekcie zdecydowanie nadwyrężyłaby naszych milusińskich. Z nimi i tak częściej jest przebieganie przez muzea, niż podumanie nad historią, ale nawet dla tych małych wulkanów energii przebiegnięcie wszystkich sal tego pałacu oznaczałoby, że któryś baran musiałby później ich nosić… No dobra, ale o jakiej wielkości mowa?
Tak wygląda pałac od strony ogrodu…
6
A tak od frontu, boku, zewsząd…
66
Jednak zdjęcia i tak nie oddają ogromu tego miejsca.
Pałac w Rundale w całości zbudowany jest w stylu barokowo-rokokowym (uwielbiam te słowo). Po III rozbiorze Polski Katarzyna II Wielka podarowała go swojemu kochankowi księciowi Płatonowi Zubowowi.
W każdym razie, korzystając z pięknej pogody oddaliśmy się jedynie zwiedzaniu ogrodu, zajęło nam to pół dnia. A ogród ten jest piękny, choć myślę, że można byłoby lepiej wykorzystać potencjał tego miejsca. Na stronie pałacu można urządzić sobie wirtualne zwiedzanie, rozpoczynając je od widoku z lotu ptaka Rundale Palace.
Bilety, bilety, bilety!
Bilet rodzinny na pałac 13 €, na ogród 7 €, przedszkolaki mają wstęp gratis. ;) Jest też bilet rodzinny na pałac + ogród, ale nie odnotowałam ceny. Fajnym aspektem zwiedzania rodzinnego na Litwie, Łotwie i Estonii jest to, że bilety rodzinne są często tańsze niż dla dwóch osób dorosłych, takie rodzinne zniżki to ja rozumiem! ;)
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s