Pomorskie – Grodzisko Owidz

Grodzisko Owidz jest rekonstrukcją XI-wiecznego grodu i działalność swą prowadzi od 2012 roku. Pierwotny gród został założony w związku z umacnianiem zwierzchnictwa Bolesława Chrobrego nad Pomorzem. Jak podaje wikipedia, gród został zniszczony w 1090 na rozkaz Władysława Hermana, który w ten sposób chciał zapobiec buntowi Pomorzan…

Gród jest bardzo malowniczo położony. Część główna znajduje się na polodowcowym wzniesieniu, które okala rzeka Wierzyca. Pierwotnie do grodziska można się było dostać tylko od zachodniej strony. Nie bez powodu twierdzi się, że Grodzisko Owidz było w czasach swej świetności jednym z największych na Kociewiu. O ile nie największym.

Dzisiaj w grodzisku organizuje się warsztaty dla dzieci i młodzieży, firmowe spotkania organizacyjne, urodziny, warsztaty łucznicze i ceramiczne. Poza tym grodzisko można zwiedzać indywidualnie, cena za bilety wynosi normalny 5 zł, ulgowy 3 zł, a dzieci do lat 6 za darmo. Oczywiście przy organizacji różnego typu imprez ceny biletów mogą ulec zmianie. A! Na terenie grodziska można namiotować 10 zł/dorosły, 8 zł/dziecko, ponad to dostępna jest restauracja z przepysznym jedzeniem.

Mi w tym roku udało się uczestniczyć w dwóch imprezach: w Święcie Stado oraz w Perunicy Jesiennej. Oby dwa wydarzenia były okraszone różnymi słowiańskimi atrakcjami, a zwieńczone koncertami zespołów folkowych. W pierwszym przypadku był to Żywiołak, w drugim zaś Percival.

 

Zapraszam do zaglądanie na fp grodziska TU!

Reklamy

3 komentarze

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s