Estonia – jak korzystać ze strony RMK.ee

Początkowo ten wpis miał się znaleźć w poście z przydatnymi informacjami o Estonii, ale zajmowałby za dużo miejsca.

Może tak po krótce napiszę co to jest w ogóle RMK. RIIGIMETSA MAJANDAMISE KESKUS, czyli właśnie skrócie RMK, jest organizacją estońskich lasów państwowych. Poprzez ich stronę internetową możesz wyszukać wiele fajnych miejsc do różnych aktywności.Czy to masz ochotę wybrać się na pieszą wycieczkę w pięknych okolicznościach przyrody, spacer dydaktyczny, kąpielisko, off-road, ognisko czy też biwak wszystko znajdziesz w jednym miejscu. Fama niesie, że zdarzają się tam też tak zwane open wilderness hut, czyli chatki w których możesz całkiem legalnie i za darmo przenocować i skorzystać z tego w co są wyposażone. Są również takie, które można wynająć na jakiś czas i są one już pod kluczem (rental hut). Nazwę open wilderness hut wzięłam z fińskich map, wiem, że nazwa ta jest powszechnie używana, ale nie wiem czy akurat w Estonii również się z tej nazwy korzysta, bo osobiście jeszcze na chatki nie trafiłam.

Uwaga! Noclegi na terenie RMK są BEZPŁATNE.

Do rzeczy!

bez-tytulu

Wystarczy, że znasz angielski lub rosyjski w stopniu podstawowym i już możesz swobodnie poruszać się po stronie. No chyba, że znasz estoński… To nie wiem co robisz na tym blogu. :P A tak po prawdzie to i w wersji estońskiej strona jest bardzo intuicyjna.

Krok pierwszy > wchodzisz na stronę https://www.rmk.ee/ i wybierasz interesujący Cię język.

Krok drugi > klikasz w guzik Find your way here

1

Krok trzeci > zaznaczasz interesujące Cię opcje (w moim przypadku zazwyczaj są to obozowiska i miejsca do rozpalania ognisk), a także zaznacz interesujący Cię region (ja zaznaczyłam wyspę Saaremaa, bo tam mnie jeszcze nie było, a mają piękny zamek)2

Krok czwarty > Klikaj View options i ciesz się wynikami

3

Wyników było dużo więcej, ale chciałam przedstawić co najważniejsze. Po prawej mamy ikonki, które już wiele zdradzają co możemy zobaczyć pod daną pozycją, często też dodane są zdjęcia poglądowe. Odwiedzając poszczególne linki dowiemy się jaka jest charakterystyka obiektu. Czy można do danego miejsca dojechać, czy trzeba iść pieszo, czy jest parking, jak prowadzi ścieżka, jakie jest wyposażenie. Podane są także wskazówki dojazdu. Co prawda nie zawsze jest pod konkretną pozycją są dodane zdjęcia, nie zawsze jest też załączona mapa do pobrania, ale jedno co pewne koordynaty – współrzędne geograficzne podane są zawsze.

W RMK w których jak dotąd miałam przyjemność przebywać (a wybierałam te z opcją obozowiska i ogniska) zawsze mogłam liczyć na piec żeliwny, porąbane drewno i toaletę. A standard toalet zawsze był lepszy od polskich publicznych wychodków. Ponadto obozowiska były czyste, zdarzało się nawet, że zanim zdążyliśmy wstać i zwinąć obóz to naszego wora ze śmieciami już nie było, bo zabrał je leśniczy.

Na koniec kilka moich fot z RMK.

Reklama

Jeden komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s